BETON | Materiál šetrný k přírodě
Ekologický rozměr aneb modernizace výroby má zelenou
V souvislosti s klimatickými změnami nabývá v posledních letech na síle ekologický rozměr výroby materiálu i následné realizace staveb. Zvyšující se cena emisních povolenek nutí provozovatele investovat do nových výrobních zařízení i tehdy, kdy by v rámci běžného opotřebení nebyla modernizace prozatím nutná. Právě tyto nákladné investice se pak promítají do ceny produktu.
Naše společnost CEMEX, mexický gigant v oblasti stavebních materiálů, letos zahájila rozsáhlou investici do cementárny v Prachovicích. Stala se tím součástí inovativního konsorcia 21 partnerů, které do cementárny v Prachovicích (ČR) dodá průlomový systém využívající superkritické CO2 (sCO2) k přeměně odpadního tepla na elektrickou energii. Cílem projektu je pokrýt až 8 % celkové spotřeby elektřiny v prachovické cementárně. Konsorcium získalo téměř 14 milionů EUR z programu Horizon 2020 na realizaci a testování technologie. Projekt na přeměnu odpadního tepla na elektřinu začal v červnu 2021 a potrvá čtyři roky.
Některé společnosti se nicméně již zavázaly k dlouhodobému snižování emisí CO2. Společnost CEMEX deklaruje v rámci své strategie Klimatická akce snížení čistých emisí CO2 na nulu do roku 2050. Nejde však jen o planý cíl – CEMEX podniká skutečné kroky k jeho naplnění a dává tak najevo, že tento závazek bere opravdu vážně. Všechna zavedená opatření již vedla ke snížení emisí CO2 v celém globálním portfoliu společnosti o 24,5 % od roku 1990 a v Evropě dokonce přibližně o 35 %.
Zároveň se soustředíme na zvýšení míry používání alternativních paliv, které dnes v celosvětovém měřítku v rámci naší společnosti činí 28,5 %. V rámci celého podniku probíhají investice, které mají tuto míru ještě navýšit.
Odpad je palivo
Jedním z ekologicky náročných procesů při výrobě cementu je výpal slínku. Emise vznikající při spalování fosilních paliv lze snížit využíváním paliv alternativních. Ty s sebou přináší ještě další pozitivní rozměr. Alternativní paliva se totiž dají vyrobit z odpadu, který by jinak skončil na skládkách, ohrožoval spodní vody a produkoval další emise.
Příklady posunu k ekologičtější výrobě cementu vidíme už i v České republice. Společnost CEMEX v posledních letech investovala do své cementárny v Prachovicích, kde zásadně omezila spotřebu fosilních paliv. Dlouhodobě tak pokrýváme 72,5 % své spotřeby právě alternativními palivy.
„Klimatická opatření jsou největší výzvou naší doby a společnost CEMEX podniká rozhodné kroky k jejímu řešení," říká Fernando A. Gonzalez, generální ředitel společnosti CEMEX. „Zavazujeme se, že budeme i nadále stát v čele odvětví v oblasti opatření pro ochranu klimatu především proto, že je to správné. CEMEX buduje lepší budoucnost a tato budoucnost musí být udržitelná."
Směsné cementy jako materiál budoucnosti
Zásadním krokem, který betonáře čeká, není jen modernizace výroby, ale i spolupráce s cementáři na snižování slínkového faktoru u pojiv použitých ve výrobě. Slínek je ekologicky náročná surovina, nutnost snížení jeho spotřeby je vnímána v celém cementářském průmyslu, a je zde proto velký tlak na využívání moderních technologií a hledání nových řešení. Ke slovu se tak dostávají směsné cementy, které se v kombinaci s nejmodernějšími přísadami stávají pojivem budoucnosti.
U směsných cementů je část slínku nahrazena jinou příměsí, a představují tak dlouhodobě ekologičtější a udržitelnější variantu cementů. Při jejich výrobě zpracovávají cementárny i řadu druhotných materiálů a dalších jiných odpadů (struska, popílky apod.), což má také pozitivní vliv na životní prostředí.
Používání směsných cementů není žádnou novinkou: využívaly se na stavbách v českých zemích v minulosti, dokud nebyly vytlačeny trendem portlandského cementu. Ten výrobci a zpracovatelé preferují dodnes, protože pro ně představuje jednoduché a pohodlné řešení. Portlandský cement je sice univerzální, ale ani tak není ideálním řešením pro všechny projekty.
Právě změna klimatu a narůstající tlak na udržitelnost nás postupně nutí tato pohodlná řešení opouštět. V případě alternativního použití směsných cementů se ale nejedná o krok zpátky, ba právě naopak. Směsné cementy jsou sice technologicky náročnější na výrobu, my ale žijeme v době, kdy vysoká technologická náročnost není již žádnou překážkou.
Co je ale tedy tou speciální, technologicky vyspělou ingrediencí, která dělá ze starých známých směsných cementů materiál budoucnosti? Jsou to přísady nové generace!
Přísady nové generace
Nejčastější laickou reakcí na návrh použití směsných cementů je argument, že materiál nebude pevný a kvalitní, případně že přísady jsou potenciálně rizikové.
Éra starých jednoduchých přísad je ale dávno pryč. Dnes máme k dispozici moderní přísady, např. vysokohodnotné polykarboxylátétery. Lze je různě kombinovat s dalšími surovinami, křížit je a modifikovat. Dají se u nich přesně definovat vlastnosti, které následně zásadně vylepšují vlastnosti stavebních materiálů - upravují zpracovatelnost betonu a pozitivně ovlivňují vlastnosti ztvrdlého betonu, kvalitu povrchů i dlouhodobou odolnost.
Nejmodernější přísady jsou výsledkem dlouhodobého výzkumu a vývoje a jsou důkazem toho, že pojem cementářství dnes neznamená jen lom, pec a drtičku, ale že jde o neustále se rozvíjející obor, který se opírá o vědecký výzkum a umožňuje využívat ty nejmodernější technologie.
V České republice se již objevuje řada projektů, které při stavbě zvažují i ekologické hledisko a objevují možnosti, které s sebou použití moderních směsných cementů přináší. Věříme, že směsné
cementy brzy přestanou být pouhou vhodnou alternativou a díky svým výjimečným vlastnostem a variabilitě se začnou objevovat v projektových dokumentacích jako hlavní použité pojivo.
Staňte se součástí moderního trendu a při přípravách svých projektů kontaktujte technology, kteří vám poradí, jaký materiál na vaše stavby použít. Seznamte se se směsnými cementy a budete překvapeni, jaké možnosti se před vámi otevřou.
Další materiály šetrné k životnímu prostředí
V posledním roce se na trhu objevují i další stavební materiály šetrné k životnímu prostředí. Jedním z nich je Vertua®, nová řada udržitelného betonu s uhlíkovou stopou sníženou až o 50 %. Jeho použitím ve stavbách lze získat více bodů v rámci zelené certifikace LEED nebo BREEAM, které hodnotí celý životní cyklus budov a celkovou udržitelnost celé výstavby. V České republice se jedná o nízkoemisní produkt, v jiných zemích ho společnost CEMEX nabízí již jako první uhlíkově neutrální beton, u kterého jsou vzniklé emise rovnou neutralizovány prostřednictvím doprovodných offsetových projektů.
Nejlepší výrobce stavebnin v ČR roku 2020
Betony řady Vertua® jsou kladně vnímány i odbornou veřejností. Společnost CEMEX za jejich uvedení na trh získala cenu poroty v soutěži Nejlepší výrobce stavebnin roku 2020.
„Stavebnictví, jako jedno ze základních odvětví českého hospodářství, postupně směřuje k většímu využití obnovitelných a recyklovaných zdrojů. Ocenění betonu Vertua® společnosti CEMEX odráží tento trend a jen dokazuje potřebu více se zaměřit na stavební materiály s nižší uhlíkovou stopou jako na důležitou součást celkového životního cyklu staveb,“ říká Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a člen odborné poroty.
Význam nové řady betonu Vertua® hodnotí velice pozitivně i další člen poroty Ing. Lukáš Peřka: „Odborná porota soutěže Nejlepší výrobce stavebnin v ČR se rozhodla po důkladné diskuzi a na základě předložené dokumentace ocenit nové betony značky Vertua®, které jsou výsledkem inovativního vývoje společnosti CEMEX s cílem zavádět výrobky s nižší uhlíkovou stopou a inspirovat další výrobce a spotřebitele k většímu používání stavebních materiálů na bázi směsných cementů.“
Hledáte vhodné směsné cementy pro svůj projekt? Poraďte se se zkušenými technology!
Více informací o produktech z řady Vertua® najdete ZDE.
Poznejte Admixtures, přísady nové generace ZDE.