CEMEX podporuje začínající talenty české architektury
· Tématem již 12. ročníku byla Architektura a krajina ve městě.
· CEMEX je již třetím rokem generálním partnerem ocenění.
· Hlavní cenu CEMEX Young Architect Award získala Ludmila Haluzíková s práci „vágní Praha“.
Odborná porota letos do finále vybrala 11 prací. Hlavní cenu CEMEX Young Architect Award získala Ludmila Haluzíková s práci „vágní Praha“. Ludmila studuje FA ČVUT Praha a působí v Ateliéru Novotný, Koňata, Zmek. Vítězná práce analyzuje vágní prostory Prahy – opomíjená nezastavěná místa, která postrádají identitu, produktivitu, funkci, místa, jejichž potenciál zůstává nevyužit. Na vybraných místech Prahy se pak snaží v oblasti modré a zelené infrastruktury aplikovat opatření, která povedou k zvýšení biodiverzity, evaporace, akumulace a filtrace dešťové vody. Hledá tak způsob práce s těmito místy, který by jim dal smysl, funkci, zásadně posílil jejich ekologickou funkci.
Důležitost společenské zodpovědnosti a rozvoj ekologicky udržitelného byznysu vyzdvihl během předávání ceny také Michal Kubíček, obchodní ředitel divize Materiály ze společnosti CEMEX. „Všechna odvětví stavebnictví se začínají intenzivně věnovat tématům udržitelnosti a modrozelené infrastruktuře. Naše společnost se snaží o zlepšování vlastností betonu tak, aby byl trvanlivější, odolnější vůči agresivnímu prostředí a zároveň např. již nabízíme materiál na bázi cementu, který umožňuje průsak dešťové vody,“ uvedl.
Slavnostního vyhlášení se zúčastnila řada významných hostů ze státní správy, soukromého sektoru i zástupci akademické obce. Ministr životního prostředí Richard Brabec zhodnotil letošní ročník a soutěžní práce takto: „Téma letošního ročníku je obzvlášť v dnešní době, kdy se řada měst a obcí musí potýkat s dopady změny klimatu, velmi aktuální. Právě vhodné skloubení krajiny a architektury je cesta, jak předcházet vzniku tepelných ostrovů, zajistit lepší koloběh vody a celkově zlepšit kvalitu prostředí ve městě. Jsem velice potěšen, jak se mladí architekti tohoto tématu zhostili a navrhli zajímavá ideová řešení, která více či méně řeší oblast hospodaření s dešťovou vodou, obnovitelných zdrojů energie, pasivního bydlení, a to s cílem být co nejvíce ohleduplní k životnímu prostředí. Je vidět, že nová generace architektů své poslání myslí vážně, a já pevně doufám, že element udržitelného rozvoje šetrného k životnímu prostředí bude v hojné míře provázet i jejich další projekty.“
Se všemi projekty je možné se seznámit na veletrhu FOR ARCH od 22. – 26. září v PVA EXPO PRAHA v Letňanech, kde budou již tradičně vystaveny.