Média

Ohlédnutí za rokem 2016

Je toho hodně, nač můžeme být hrdí – od účasti na stavbě nejvyšší budovy v zemi přes nejvýznamnější infrastrukturní projekty až po iniciativy v oblasti vztahů s komunitami. V následujících odstavcích shrnujeme jen některé z úspěchů našich závodů po celém světě, kterých jsme dosáhli v roce 110. narozenin CEMEXu.


CEMEX Nature
Spustili jsme program CEMEX Nature, kterým chceme rozvíjet kulturu, kde si lidé váží přírody, a to nejen v našich vlastních řadách, ale i v rámci celosvětové komunity. Formou místních partnerství přispíváme k ochraně přírodní rezervace El Carmen a ve spolupráci s organizací BirdLife International pomáháme chránit orla skalního, který je symbolem a národním ptákem Mexika.

Česká republika
V České republice se pyšníme našimi úspěšnými iniciativami v oblasti udržitelnosti, které byly realizovány v loňském roce. Dobrovolníci z řad zaměstnanců se vloni poprvé vydali na dětská hřiště a do lesa, kde sbírali odpadky. V cementárně a lomu v Prachovicích pak CEMEX na Den země zorganizoval osvětový den plný vzdělávacích aktivit pro 170 místních školáků. A konečně v rámci akčního plánu pro podporu biodiverzity ve štěrkovně Náklo jsme objevili ohrožené druhy a ve spolupráci s Českou společností ornitologickou přispíváme k zachování biologické rozmanitosti. Tento projekt byl natolik úspěšný, že v roce 2016 získal hned dvě ocenění – první od Těžební unie a druhé od CSR asociace Byznys pro společnost.

Kolumbie
V Kolumbii jsme se podíleli na stavbě nejvyšší budovy v zemi a také nejdelšího mostu. V programech společenské odpovědnosti firem jsme společně s místními institucemi pomáhali odstraňovat extrémní chudobu. Naše srdce si získal projekt plovoucího betonového ostrova realizovaný ve spolupráci s výzkumnou skupinou CEMEX na Syracuse University, který má přispívat k ochraně biodiverzity při pobřeží v okolí Cartageny.

 

Dominikánská republika
Ať už jde o baseballová družstva pro mládež, investice do energie z obnovitelných zdrojů nebo příspěvky na vládní projekty sociálního bydlení, můžeme bez obav prohlásit, že naše provozovny v Dominikánské republice jsou skvělou ukázkou toho, jak budujeme lepší budoucnost. Závod v San Pedro de Macorís je největší v zemi a od roku 2014 každoročně překonává své vlastní rekordy v objemu výroby. Rok 2016 byl pro společnost CEMEX natolik úspěšný, že zprovoznila další balicí linku, aby i nadále dokázala udržet krok s poptávkou. Měsíční výrobní kapacita se tak zvýšila o dalších 1,5 milionu pytlů cementu.

Francie
Pro naše kolegy ve Francii byl rok 2016 mimořádně dobrý. Podíleli se na obchodních i kulturních projektech, které zahrnovaly historicky významné budovy a skvělou architekturu, a podpořili program Grand Paris. Úspěchem, který nás v roce 2016 potěšil nejvíc, byla ale spolupráce s místním výtvarníkem Gauté Maem v projektu „Street Art Avenue“. Tento umělec se proslavil tvorbou tváří, kterými zdobí ulice Paříže, tentokrát mu ale stěny výrobního závodu v Aubervilliers na březích kanálu Saint-Denis posloužily jako mnohem větší malířské plátno pro jeho barevné vzory.

Německo
V Německu nabídla společnost CEMEX svým partnerům v oblasti logistiky zajímavý program v rámci Dne bezpečné logistiky 2016. Mezi lákadla patřilo například vystoupení kaskadérů z Babelsbergu nebo simulátor převrácení vozu. Ústředním tématem celé akce byla otázka, jak můžeme společně zvyšovat bezpečnost v dopravě i při práci. Den bezpečnosti nám připomněl, že když se podílíme na budování výzkumných institutů, sportovních center a dalších významných stavebních projektů, je důležité klást bezpečnost vždy na první místo!

Izrael
V Izraeli jsme v roce 2016 představili novou koncepci: produktovou řadu, která umožňuje vždy najít produkt, který přesně odpovídá nárokům dané stavby, daného prvku, způsobu provedení a dalším požadavkům, které jsou specifické pro různé oblasti tohoto odvětví. Díky výrobkům řady Betonal, Massa, a Water Control se technologie betonu dostává do popředí a umožňuje nám dodat přesně to, co zákazník potřebuje. Inovativní produkty jdou u nás ruku v ruce s udržitelnými postupy a naše kamenolomy v Izraeli opakovaně získávají uznání od prestižních organizací.

Lotyšsko
Společnost CEMEX je hrdá na to, že v tomto roce získala lotyšské nejvyšší ocenění za udržitelné podnikání. Naše provozy v Lotyšsku jsou zařazovány do Národního indexu udržitelnosti od roku 2011 – v prvních dvou letech získaly bronzové hodnocení, v následujících třech letech zlaté a v roce 2016 konečně dosáhly na nejvyšší, platinové ocenění. Lotyšská Konfederace svobodných odborových organizací dále jmenovala společnost CEMEX „Lídrem sociálního dialogu“ za úspěšnou spolupráci s odborovou organizací a hodnocení zaměstnanců v lotyšských regionech. Kromě toho Ministerstvo sociálních věcí již třetí rok za sebou udělilo společnosti CEMEX hodnocení „Společnost přátelská k rodině“.

Mexiko
Z řady inovací, které klientům v roce 2016 nabídl náš mexický tým, jsme obzvlášť pyšní na ohnivzdorný beton, který je také odolný proti výbuchu. Toto geniální řešení bylo navrženo speciálně pro zabezpečení datového centra skupiny Santander, Proyecto Q. Při certifikaci tohoto speciálního betonu byl prototyp zdi v reálném měřítku vystaven působení ohně a rázovým zkouškám ve výzkumných střediscích v Nizozemsku. Zeď získala certifikaci společnosti Bureau Veritas.

Panama
Chcete-li změřit výsledky, kterých společnost CEMEX dosahuje v Panamě, musíte se zahledět doslova do nebes. Panoráma hlavního města se neustále mění a společnost CEMEX je připravena pomáhat při budování nejvyšších staveb ve městě i moderních architektonických děl. Ale neomezujeme se jen na velkoměsta. Kvalita života se trvale zvyšuje díky speciálním řešením pro zlepšování stavu vozovek v menších městech nebo pro rozvoj udržitelného turistického ruchu v místních komunitách. Projekty v oblasti infrastruktury, jako je například rozšiřování Panamského průplavu, doplňují pilotní projekty zaměřené na znovuoživení zanedbaných veřejných prostor. Rok 2016 ukázal řadu způsobů, jakými je společnost CEMEX odhodlána přispívat k lepší budoucnosti Panamy.

Filipíny
Pokud jde o Filipíny, pohlížíme s hrdostí na úspěchy Filipínské nadace společnosti CEMEX, která byla založena, aby podporovala udržitelnost a sociální zabezpečení v komunitách pomocí programů v oblasti vzdělávání, ochrany životního prostředí a zdrojů obživy. Program s názvem „Adoptujte si svůj druh“ umožnil jednotlivým komunitám, aby rozvíjely udržitelné způsoby ochrany ohrožených druhů a životního prostředí. Ve spolupráci s Nadací orla opičího pak chráníme kriticky ohroženého orla opičího. V rámci této spolupráce nabídla společnost CEMEX mladým příslušníkům kmene Bagobo Tagabawa vzdělávací exkurzi na stanoviště, kde žije jeden z nejvzácnějších lesních dravců na světě.

Polsko
Zajímavý rok prožili i naši polští kolegové, kteří se podíleli na nádherných projektech, jako je například kulturní a kongresové centrum Jordanki v Toruni, i na významných projektech infrastruktury, například na budování větrné elektrárny Lubartów nebo na výstavbě tunelu pod řekou Vislou. Zaměstnanci v Polsku se v průběhu roku zapojili do 28 dobrovolnických projektů na 18 různých místech a účastní se také projektu sanace bývalého lomu v Rudnikách, který má podpořit biologickou rozmanitost v regionu. Za tyto iniciativy získali několik ocenění, mimo jiné Zlatý list za společenskou odpovědnost a titul Etická společnost, který byl společnosti udělen již druhý rok za sebou. V programu „Továrna nápadů“ bylo dále rozděleno 21 grantů pro nevládní organizace a školy.

Španělsko
Naši kolegové ve Španělsku realizovali několik iniciativ na obnovu a revitalizaci starých lomů, včetně pokračujícího akčního plánu pro biodiverzitu v lomu SOTOPAJARES. V tomto roce se objevila jedinečná iniciativa v podobě smlouvy o vybudování motokrosových okruhů, kterou jsme uzavřeli s Valencijskou motocyklovou federací. V současné době probíhá hodnocení lomů s cílem vybrat nejlepší místo pro pilotní projekt, a v případě, že bude úspěšný, měly by být realizovány další podobné projekty. Doufáme, že kromě revitalizace již nevyužívaných oblastí tento projekt pomůže také vytvořit místo, kde se místní lidé mohou pobavit s rodinou či přáteli, a bude také rozvíjet fyzickou zdatnost v komunitě, z níž vzešla řada šampionů populárního sportu na dvou kolech.

Spojené státy americké
Při příležitosti oslavy 100. narozenin cementárny ve Victorville, poznamenala starostka Apple Valley Barb Stantonová: „Je výstižné říci, že váš produkt je doslova základem našich komunit.“ Cement z tohoto závodu najdete v tak slavných stavbách, jako je Hooverova přehrada, a jsou s ním spojeny životy mnoha lidí. V cementárně kdysi pracovali například i zesnulý manžel starostky Victorville Glorii Garciové nebo její dědeček.


A teď je čas zahledět se do budoucna k novým úspěchům, kterých chceme dosáhnout v roce 2017!

CEMEX je globální společnost zabývající se výrobou stavebních materiálů, která dodává zákazníkům i veřejnosti vysoce kvalitní výrobky a spolehlivé služby, a to ve více než 50 zemích světa. CEMEX má bohatou historii, neustále zlepšuje svůj přínos společnosti díky své snaze hledat inovativní průmyslová řešení, zvyšovat efektivitu a prosazovat udržitelnou budoucnost.

Pro více informací o společnosti CEMEX navštivte stránky: www.cemex.com.
Sledujte nás na: facebook.com/cemex.cz, twitter.com/cemex a instagram.com/cemex.


 
Building the Future
Copyright © 2018 CEMEX S.A.B. de C.V. All rights reserved